Не гаймо часу!

Піврічна статистика захворюваності на туберкульоз: сумні реалії та невтішні прогнози. Як змінити ризиковану поведінку хворих? Роздумами ділиться директор КНП «Хмельницький обласний протитуберкульозний диспансер» ХОР,  кандидат медичних наук Сергій Василенко

Упродовж першого півріччя 2021 року в області зареєстровано 154 нових випадків туберкульозу, найвища захворюваність на територіях колишніх  Ярмолинецького, Славутського, Хмельницького районів.

В основному в пацієнтів інфіковані легені.  Що насторожує: зросла питома вага (понад 10%) сухот із розпадом легеневої тканини, хоча захворівших на 58 осіб менше минулорічного періоду. Упродовж  6 місяців  зареєстровано  туберкульоз у п’ятеро дітей та підлітків. Для порівняння: за півроку 2020-го було взято на облік 212 дорослих пацієнтів і одну дитину. Показник захворюваності серед дорослого населення, як бачимо,  все ще падає, але чи можна вірити таким цифрам? Вчені світу не випадково забили тривогу: через невідкладні заходи, пов’язані з пандемією COVID-19, зусилля щодо глобального наступу на туберкульоз віднесено років на 12, і це загрожує в майбутньому сплеском захворюваності.

Майже кожний третій випадок – це, зазвичай, тяжка форма хвороби, що потребує тривалого і дороговартісного лікування. Напрошується думка: чому так пізно недужі люди звернулися по медичну допомогу і випали з нашої статистики раннього виявлення? Хворі самі не звертали увагу на очевидні проблеми зі здоров’ям? Не знали симптомів інфекції? Не мали змоги доїхати до фтизіатра? І як недогледіли їх сімейні лікарі? Очевидно, на первинному рівні багато подолян (особливо в сільській місцевості) не охоплено медоглядами та найпростішими методиками виявлення туберкульозу, що доступні навіть для амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

Допоки узгоджується співпрацю на всіх рівнях меддопомоги в державі, хотілося б звернутися, насамперед, до свідомості самих людей. Якщо ви помітили в себе чи своїх близьких певні тривожні симптоми (кашель, пітливість, втрату ваги, втому…), не чекайте, не варто спокушати долю і відкладати візит до лікаря. Знайте, що ви наражаєте на небезпеку не тільки себе а і близьких людей. Прикладів такої ризикованої поведінки безліч.

Не так давно до нашого диспансеру звернувся на прийом до лікаря хворий чоловік. Приїхав із району сам, без супроводу і допомоги. У коридорі йому стало зле, добре, що лікар вчасно помітив у роті кров… Як з’ясували згодом, туберкульоз так довго руйнував його легені, що буквально зрешетив живу тканину і пошкодив судини. Життя пацієнта висіло на волосині. Якби така кровотеча сталася вдома чи в дорозі, його не врятувала б навіть екстрена медична допомога — не встигли б доїхати.

Туберкульоз – не тільки соціальна, але й інфекційна хвороба. І про це не варто забувати. Разом із ковтком свіжого повітря ми можемо вдихнути і збудник хвороби, що передається через дихальні шляхи. Фтизіатри наголошують: понад 90 % українців інфіковані туберкульозом. Звісно, хворіють не всі. Імунна система блокує чужорідні мікроорганізми і захищає органи і системи людини від їх згубної дії. Саме блокує, але не вбиває. Мікобактерії Коха надзвичайно живучі.  Наприклад, у молочних продуктах і в маслі вони живуть понад 200 днів, у пилюці – до 3-х місяців, у слині, що висохла на тротуарі, — майже місяць, у воді, вологих і темних приміщеннях – до року. Навіть тріскучий мороз їм не страшний. За температури мінус 20 збудники туберкульозу не гинуть 7 років. І в нашому організмі вони також довго живуть і чекають слушного моменту, щоб ударити зненацька, коли захисні сили дали збій… Ця злощасна бактерія таки зуміла вижити у природі мільйони літ тому і небезпечна дотепер завдяки специфічній оболонці, крізь яку проникають лише специфічні ліки. А коли хвороба задавнена і нечутлива до традиційних препаратів, ускладнено й алгоритм виходжування таких пацієнтів, зменшується їх шанс на повноцінне одужання, адже багатьом доводиться видаляти уражену частину легень або цілий орган. Це в тому випадку, коли ще можна врятувати життя. Тож не гаймо часу! Адже туберкульоз – смертельно небезпечна хвороба. Здолати інфекцію можуть лише раннє виявлення, сучасна терапія та прихильність самих хворих до лікування.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.