Прогрес у подоланні туберкульозу
Демонструє регіональна команда фахівців краю, вдало поєднуючи передову практику та інноваційні методи задля вдосконалення протитуберкульозної медичної допомоги населенню.
Такий висновок зробили представники Центру громадського здоров’я МОЗ України, які нещодавно навідалися до нашої області, щоб надати технічну допомогу і заодно оцінити, як реалізуються заходи щодо подолання туберкульозу в умовах повномасштабної війни.
“Наразі перед країною стоять нові виклики, – зауважила завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ МОЗ України Яна Терлеєва. – Особливістю Хмельниччини є значна кількість переселенців із найбільш постраждалих регіонів, які мають вищий ризик захворіти на туберкульоз”.
Власне, і статистика нашого медичного центру підтверджує цей фактор. Так, упродовж першого півріччя нинішнього року взято на облік з діагнозом “туберкульоз” 29 внутрішньо переміщених осіб. Фактично кожний десятий пацієнт – це людина, яка змушена була тікати із зони бойових дій.
“Та попри все, – відзначила Яна Терлеєва, – Хмельницька область стала лідером у досягненні основних індикаторів щодо подолання туберкульозу, визначених національними стратегічними документами та міжнародними рекомендаціями з надання високоспеціалізованої медичної допомоги таким вразливим групам населення в умовах війни та гуманітарної кризи”. Експертка переконана, що такого суттєвого прогресу у протидії інфекції вдалося досягти завдяки злагодженій командній роботі фахівців обласного фтизіопульмонологічного медичного центру, обласного Центру контролю та профілактики хвороб, за сприяння департаменту охорони здоров’я та підтримки партнерів. Передовою практикою в регіоні стала належним чином організована робота з контактними особами, які хворіють на туберкульоз, та використання інноваційних підходів у діагностиці та лікування недуги.
Тим часом область готується до розширення масштабів запобігання сухот та впровадження квантиферонових тестів. Їх мета – виявити туберкульозну інфекцію та призначити, за потреби, профілактичне лікування. Як ми вже повідомляли, МОЗ цьогоріч запланував закупити майже 3200 квантиферонових тестів на туберкульоз. Торік було проведено більше тисячі таких тестувань на Хмельниччині (220) та ще у 8-ми областях України. Це стало можливим завдяки підтримці гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією. Як зазначають фахівці МОЗ, квантифероновий тест – це лабораторний аналіз, що поліпшує діагностику латентної форми сухот, але він більш дороговартісний, аніж проба Манту. Звісно, для пацієнтів вони безкоштовні. Тест рекомендований ВООЗ та стандартами медичної допомоги “Туберкульоз”. Наразі лікарі призначають їх для дітей із груп ризику, зокрема, тих осіб, які перебували чи продовжують контактувати з хворими. Так само ризикують медики, родина та внутрішньо переміщені особи, контактуючи з недужими людьми. Звісно, діти – найбільш вразлива група, вони інфікуються від батьків. Фтизіатри обласного медичного центру також спостерігають цей шлях зараження у своїх пацієнтів. Так, серед 13-ти дітей краю, яких взято на облік упродовж минулого року, більшість заразилася туберкульозом від хворих дорослих. А їх потік, на жаль, не міліє. Тож фтизіатричній службі разом із колегами первинної ланки варто посилити профілактичні заходи серед населення, надто – у вразливих групах. Маємо закріпити досягнутий прогрес і зробити все, щоб досягти стратегічних цілей тисячоліття – звільнити світ від туберкульозу!