“Здорова планета, здорові люди”

   Така тема цьогорічного Всесвітнього дня сімейного лікаря, який відзначаємо 19 травня.

      Реформа галузі охорони здоров’я закріпила ключову роль у формуванні та збереженні здоров’я нації за сімейною медициною. Та, власне, і досвід багатьох країн світу свідчить про те, що понад 80 % звернень пацієнтів припадає саме на первинну допомогу, проблеми решти – вирішують вузькі спеціалісти. Втім, навіть після таких втручань, немало пацієнтів все ж повертається під опіку сімейного лікаря. Йдеться, зокрема, й про недужих на туберкульоз. З недавнього часу на фахівців центрів ПМСД покладено обов’язок щодо запобігання серед населення захворюваності на туберкульоз, раннє виявлення інфекції та ведення цих хворих на амбулаторному рівні. Головний акцент такого лікування, орієнтованого на пацієнта, – дійти до кожної родини та своєчасно розпізнати недугу у дорослих і дітей.

      Війна і пов’язані з нею виклики ще більше ускладнили ситуацію з поширенням інфекції в країні та, зокрема, й на Хмельниччині. За чотири місяці 2024-го взято на облік через туберкульоз 202 жителів краю. Торік на цю пору було – 168. У більшості хворих уражено легені. Чимало пацієнтів у вкрай важкому стані. Дві третини їх (140) мають бактеріальну форму сухот, майже в кожного третього виявлено деструктивні зміни в легенях. До медичної статистики у квітні потрапило двоє дітей, дев’ять військовослужбовців ЗСУ та троє внутрішньо переміщених осіб. Найбільше хворих за чотири місяці року виявили лікарі РЦ ПМСД – Славутського (16), Шепетівського (14), Полонського (14), Дунаєвецького (13, а також ЦПМСД міст Хмельницького: № 1 (10) і № 2 (23) та Кам’янця-Подільського (15). Щиро вдячні вам, колеги, адже за кожною цифрою – хвора людина, і що раніше ми встановимо збудника хвороби, призначимо ефективні ліки і розпочнемо терапію, тим більше шансів у пацієнта перемогти недугу та одужати.

      Якщо у вас тривалий кашель – понад два тижні – не зволікайте, звертайтеся  по допомогу до сімейного лікаря чи найближчого медичного закладу. Лише фахівець зможе оцінити стан організму, провести необхідні обстеження, а в разі потреби – скерувати до фтизіатра. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні – безоплатні для пацієнтів. Безумовно, перемога над туберкульозом – тривалий процес, і успіх залежить не лише від зусиль медиків, а й від бажання самого хворого стати здоровим. Вочевидь, застереження очільника МОЗ Віктора Ляшка саме на часі “Колективна стійкість нації тримається на стійкості кожного з нас”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.