Осінній марафон мікробів

     Сезон вірусів та бактерій атакує. Як вберегтися? Головні складові формули здоров’я.

       Людина – вінець природи. Однак світ довкола нас населяють цілі колонії мікробів, що з’явилися на землі понад 3,5 мільярда літ тому. Вчені вважають, що саме бактерії були першими мешканцями нашої планети. Їх понад мільйон, але кількість тих, що вивчені наукою, у сотні разів скромніша. Саме завдяки дії бактерій працює імунна система людина. Втім, серед цих мікроорганізмів, які можна побачити під мікроскопом, є не лише “корисні”, а й патогенні, що провокують такі небезпечні захворювання, як чума, сифіліс, холера, дифтерія, дизентерія, кашлюк, гнійний менінгіт, туберкульоз та інші.

       Осінь, зазвичай, розпочинає період підвищеного ризику застудних та вірусних недуг. Марафон мікробів триває аж до настання тепла навесні. Епідемічний сезон – це не лише так звані “класичні” хвороби осені, як-от застуди, грип, біль у суглобах… Це також вкрай небезпечний час для пацієнтів зі складними хронічними захворюваннями, малих дітей та літніх людей, у яких облаблений імунітет. Холод, дощ, вогке повітря і короткий світловий день підточують захисні сили організму. І він стає вразливим до інфекцій.

      Запам’ятайте головне правило формули здоров’я: вчасно звертайтеся по медичну допомогу, не займайтеся самолікуванням. За кашлем, незначною температурою, слабкістю, болем у м’язах… може “ховатися” не лише грип чи банальна застуда, як вам здається. Такі симптоми організму нерідко сигналізують про більш складну небезпеку, наприклад, туберкульоз. Паличка Коха дуже витривала. Цей мікроб не боїться висихання, холоду та багатьох дезінфікуючих засобів. Вчені довели, що у грунті, воді, темних і вологих приміщеннях мікобактерії живуть до року, на підлозі, стінах та в неприбраній кімнаті, де жив хворий із заразною формою, збудник не гине 4-6 місяців. Війна, стреси, міграція населення ще більше роздмухують вогонь інфекції.

     “На Хмельниччині впродовж дев’яти місяців 2024-го зареєстрували 412 нових випадків туберкульозу проти 339-и у порівнянні з відповідним періодом торік, – наголошує заступник директора КНП “ХОФПМЦ” ХОР Наталія Киян. – Майже в усіх пацієнтів уражені легені та органи дихання (402 особи). Інтенсивний показник на 100 тисяч населення складає 33,2 % проти 27,3% у 2023-му. Маємо упродовж трьох кварталів року 279 випадків бактеріального туберкульозу (торік на цю пору було 172). Найбільшу кількість хворих виявлено у Славутскому, Дунаєвецькому, Полонському, Хмельницькому, Віньковецькому, Волочиському, Ізяславському центрах ПМСД, а також у містах Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Шепетівці та Славуті. За час, який аналізуємо, занедужало шестеро дітей та двоє підлітків, яких взято на облік, а ще – 49 військовослужбовців ЗСУ та 19 внутрішньо переміщених осіб. Діагностовано 66 випадків складних форм туберкульозу, що стійкі до ліків першого ряду”.

      Мікобактерії наступають і пристосовуються до будь-яких умов у боротьбі за виживання. Але й медична наука та практика також не стоять на місці. Наш заклад має все необхідне для діагностики та лікування туберкульозу, причому медичні послуги – безоплатні для пацієнтів. Так, захворіти може кожен, але вчасне звернення по допомогу, ефективна терапія і увага до свого здоров’я дають шанс перемогти сухоти і повернутися до повноцінного життя!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.