Через бар’єри – до мети!
Реалізація державної програми боротьби з туберкульозом: як закріпити досягнутий прогрес, знизити негативні впливи та виклики і досягти пріоритетних цілей у 2025-му?
Попри повномасштабну війну та її виклики епідемічна ситуація з туберкульозом в Україні контрольована, ми можемо запропонувати хворим сучасні інноваційні підходи у діагностиці інфекції та короткі режими лікування. Це, безумовно, наш найголовніший здобуток у наданні якісних медичних послуг у році, що минає. Зусилля фахівців служби належно оцінили представники ЦГЗ, МОЗ України, міжнародні партнери під час робочої наради з керівниками фтизіопульмонологічних центрів 10-11 грудня.
“Від прогресу в боротьбі з туберкульозом в Україні залежить перспектива ліквідації інфекції в Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я та досягнення ключових цілей Сталого розвитку тисячоліття”, – наголосив генеральний директор ЦГЗ, доктор медичних наук Михайло Росада. Акцентуючи увагу на залученні європейського досвіду та інновацій, він, зокрема, серед нагальних завдань назвав посилення профілактичних програм, співпрацю між центрами контролю та профілактики хвороб і регіональними фтизіатричними службами, зміцнення лабораторної бази. Йдеться про підтримку наших регіональних лабораторій в акредитації за стандартами ISO.
Майбутній прогрес у стратегічному плануванні бачу, зокрема, у посиленні сучасного іміджу протитуберкульозної служби, ключовій ролі фтизіопульмонологічних центрів у боротьбі з туберкульозом, мотивацію кадрового потенціалу щодо безперервної роботи та ефективного управління ризиками та ресурсами.
До речі, високо оцінив роботу українських фахівців у боротьбі з туберкульозом керівник з напряму ВІЛ, ТБ, гепатитів Офісу ВООЗ в Україні Октай Гозалов. У майбутньому, на його думку, варто приділяти більше уваги посиленню первинної ланки фтизіатричних служб.
Негативний вплив на боротьбу з інфекцією, – зауважила керівниця відділу протидії туберкульозу ЦГЗ Яна Терлеєва, – чинять, насамперед, виклики війни, нестача коштів, дискримінація хворих. Тому, враховуючи міжнародний досвід та висновки ВООЗ, на її думку, Україні та світу необхідні інвестиції, нові наукові розробки.
“Сила – у єдності!”. Такий меседж цієї робочої наради. Разом ми зможемо подолати бар’єри, визначити ключові пріоритети і спланувати чіткі кроки на майбутнє. Тож маємо згуртувати зусилля навколо стратегічної ідеї – досягнення стійкої відповіді в боротьбі з туберкульозом!
Сергій ВАСИЛЕНКО, директор КНП “ХОФПМЦ” ХОР.