Причаєне зло
Україна – один зі світових лідерів за темпами поширення туберкульозу та кількістю хворих зі стійкими до ліків формами цієї недуги. Що спричиняє такий високий рівень інфікування та чому туберкульоз часто повертається до тих, хто перехворів?
За вісім місяців 2024 року взято на облік 378 жителів краю, у яких діагностували туберкульоз. Торік на цю пору до нашої статистики потрапило 307 недужих. Захворюваність у регіоні значно нижча, ніж у середньому по Україні, але цифри зростають. Серед тих, хто занедужав, в основному уражено легені (353 особи). Маємо 16 хворих із тубплевритом, у решти зафіксовано туберкульоз кісток та суглобів, очей, інших органів. Продовжують лікування четверо дітей, а також у серпні взято на облік двох підлітків, яким призначено протимікробні препарати. Значна частка серед пацієнтів – колишні військовослужбовці (43) та внутрішні переселенці (14). Війна несе гіркі наслідки навіть далеко від лінії бойових зіткнень…
Упродовж 8-ми місяців у 55-ти хворих, які взято на облік, виявлено мультирезистентний туберкульоз. У анамнезі пацієнтів з’ясовуємо, що дехто уже перехворів сухотами. Чому туберкульоз знову повернувся? Виявляється, недужі під час лікування не дотримувалися режиму та призначеної схеми лікування.
Ми вже наголошували на тому, що під час протитуберкульозної терапії пацієнти часто скаржаться на погіршання самопочуття після прийому препаратів. Вони й справді дуже токсичні. А тим, у кого важка форма хвороби і стійкість до традиційних ліків, доводиться призначати по кілька препаратів. Адже туберкульозна інфекція упродовж віків зуміла пристосуватися до виживання не лише у природі, але й в організмі людини.
Якщо пацієнт пропускає прийом ліків, мікобактерія швидко адаптовується і її вже не можна вбити ізоніазидом та рифампіцином – традиційними антибіотиками першого ряду. Власне, тому фтизіатри часто застерігають: туберкульоз у наш час – виліковний, але є нюанси. Шанс на повне одужання (без подальших ускладнень) мають дисципліновані пацієнти, хто вчасно звертається по медичну допомогу і ретельно дотримується рекомендацій лікаря.
Важливо знати, що туберкульоз розвивається дуже повільно. Інкубаційний період триває не один тиждень. Ця злощасна бактерія, мов причаєне зло, може осісти в організмі і чекати роками свого часу. Як тільки імунна система дає збій і вже не може чинити опір, інфекція починає свою війну в організмі людини. У цей момент, якщо її не придушити, боротися буде значно важче. Такий хворий може довгий час почуватися відносно задовільно і заражати інших.
Як не допустити інфікування і на які симптоми звернути увагу? Якщо у вас невисока, але тривала температура, рясне постійне потовиділення, особливо нічне, кашель понад два тижні, відчуваєте слабкість, втому, втрату апетиту, худнете без причини, не відкладайте візит до лікаря. Ці незначні симптоми, як багато-хто думає, можуть свідчити про легке нездужання або ж стати передвісниками серйозної хвороби. Лише лікар може розібратися в ситуації, направить на відповідні обстеження та призначить ефективне лікування. Будьте відповідальним пацієнтом і бережіть здоров’я!
Наталія КИЯН
заступник директора КНП “ХОФПМЦ” ХОР