“Йому боліла Україна…”
22 липня минає 20 років, як не стало відомого українського актора, лауреата Державної премії України імені Довженка, народного артиста СРСР Костянтина Петровича Степанкова. Він зіграв понад сотню ролей на сцені і в кіно, виховав немало талановитих учнів, але у цім спомині мова піде не про кар’єру і славу, а стійкість людську, силу духу і велич почуттів, що допомагають нам долати найтяжчі перешкоди у житті…
Костя народився 3 червня 1928 року у родині сільського священика, на Хмельниччині. Батька актора, Петра Волощука, разом із дідом заарештували у 37-му за нелюбов до нової влади та близьке знайомство із ад’ютантом Симона Петлюри. Менший брат помер від голоду у 1933-му, а старший – загинув під час другої світової війни в лавах УПА. Мати, аби захистити дитину від жорстокої долі і тавра “син ворога народу”, змінила йому прізвище на своє дівоче Степанко(в), знайшла хлопчикові опікунів та віддала їм свій будинок в Умані.
Тут, у місцевому аграрному інституті, в одній зі студентських вистав його запримітив Амбросій Бучма, який перебував у місті зі своєю трупою. Корифей українського театру одразу розпізнав дар Божий у високого харизматичного юнака і запропонував Кості вступати до нього на курс. Але підкорювати столицю не було з чим, бідний хлопець не мав навіть грошей на дорогу. І доля знову усміхнеться йому – добрі люди допомогли сироті: директор інституту дав 100 карбованців, товариш подарував свого костюма, а Бучма допоміг зі стипендією…
Він закінчить театральний виш із червоним дипломом. Згадуючи студентські роки, скаже: “Щоб якось жити, я працював грубником – опалювачем в інституті. О 5-й ранку першим трамваєм приїздив, топив печі, і пізніше всіх йшов звідтіля”. Постійна втома, важка фізична праця, якої він ніколи не цурався, не могли не відбитися на здоров’ї. Геть виснажений, при цьому ще й недоїдав, ходив у чужому одязі, який, жаліючи хлопця, давала жаліслива завідувачка костюмерного цеху вузу…
Згодом викладач Степанков зустріне найбільше кохання усього життя – Аду Роговцеву і втратить спокій через світлий погляд очей і чарівні ямочки на щічках своєї студентки. До труднощів побуту додалися муки душі і стреси, адже Костянтин Петрович на ту пору був одруженим. Після випуску Ади вони побралися. Весілля було надто скромним, але молодята були щасливі. Хто знав тоді, що не мине й місяця, як лихо постукає, коли не чекали, а діагноз лікарів просто приголомшить акторів: у чоловіка виявили відкриту форму туберкульозу.
У наш час такого терміну у фтизіатрії уже немає. Епідемічну загрозу несуть пацієнти з легеневою формою туберкульозу, які виділяють мікобактерії. Як зауважують медики, до моменту діагностики найближче оточення людини майже на 90% може бути інфіковане. Проте не всі з них захворіють. Усе залежить від часу перебування і кількості бактерій. Якщо приміщення закрите, не провітрюється і в ньому сухе повітря, то мікобактерії, що виділяються під час, скажімо, кашлю чи чхання, перебувають у підвішеному стані 5-6 годин. Тому лікарі завжди наголошують пацієнтам та рідним, які їх доглядають, на дотриманні простих, але вкрай необхідних правил інфекційного контролю – провітрюванні та зволоженні приміщень, тоді бацили швидше осідають і не несуть загрози.
Чи було про це відомо понад шістдесят років тому? Авжеж, навіть ефективні ліки мали. Але люди, зазвичай, вихоплюють із контексту розмови лише те, що самі хочуть почути. А міфів та забобонів довкола цієї хвороби ніколи не бракувало…
Коли довідалися про туберкульоз у Степанкова, багато хто, навіть із друзів, боялися подати чоловікові руку. “Я ніколи – ні до того, ні після – не цілувала його так пристрасно, як у той час, щоби вселити віру і силу, зняти людську жорстокість”, – згадує Ада Михайлівна. Їй було тоді 23 роки, але молода дружина не злякалася і навіть зважилася на материнство. Господь невдовзі благословив пару сином, відтак – донькою, їхнє кохання перемогло хворобу і подружжя прожило у шлюбі 46 літ.
“До останніх днів йому боліла Україна”, – сказала у роздумах про тата дочка Катерина. А ще гнітили душу страшні спогади голодного дитинства. “Усе життя я брехав, брехав, щоб вижити. Правду про свою сім’ю я нікому сказати не міг, не знала Ада, не знали діти…”, – ці сокровенні рядки актор виллє на папір у своєму щоденнику, який дружина знайде після його смерті та опублікує у книзі “Мій Костя”.
Життя і вчинки цих високих і талановитих акторів вкотре нагадують нам усім: ніколи не слід здаватися і занепадати духом, якими б тяжкими не були удари долі. Господь не посилає людині випробувань, які несила здолати. Любіть, вірте в себе і бережіть тих, хто поруч!