Вчасно виявити та лікувати

      –  головна тактика фтизіатрів і лікарів первинної ланки у боротьбі з туберкульозом.

      Цей меседж рефреном звучав у виступах учасників круглого столу, які зібралися 25 листопада у Хмельницькому в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

      Вчасна діагностика рятує життя, – зауважила  у вітальному слові керівниця відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ МОЗ Яна Терлеєва. – Сьогодні хворобу діагностують за допомогою методу дослідження Xpert МТВ/Rif рентгенографії чи комп’ютерної томографії (КТ). За направленням сімейного лікаря обстеження на КТ – безкоштовне. Для сфери громадського здоров’я скринінг на туберкульоз є важливим – це сприяє поліпшенню епідеміологічної ситуації завдяки виявленню нових випадків ТБ, зниження його поширеності та можливості передачі хвороби.

     Безумовно, ситуація з туберкульозом на Хмельниччині дещо менш напружена, як в інших регіонах – на сході та півдні, наприклад. Але  упродовж десяти місяців 2024-го в області взято на облік з таким діагнозом 449 осіб. На цю пору торік недужих було значно менше – 384. Війна та її виклики, а ще такі фактори, як стреси, бідність, недоїдання, ВІЛ, куріння, цукровий діабет,  позначилися на кількості інфікованих жителів краю. Разом із тим, тенденція щодо зростання виявлення вселяє оптимізм – люди, у яких діагностовано хворобу, уже розпочали лікування, яке врятує їм здоров’я і життя.

    Тон у жвавій дискусії щодо покращення виявлення туберкульозу, як необхідної передумови для прогресу в подоланні інфекції, задали експерти ЦГЗ МОЗ України, представники департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА, ДУ “Хмельницький ОЦКПХ”, центрів ПМСД краю. Новітнім досвідом із виявлення хвороби та сучасною практикою виходжування  пацієнтів поділилися фахівці КНП “Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр”.

     Дякую за конструктивний діалог усім учасникам форуму, а також міжнародним партнерам. Ваша підтримка допомагає українцям вистояти у ці надскладні часи. Попри масштабну війну  держава робить усе можливе, щоб медична допомога була доступною. Послуги з діагностики та лікування туберкульозу – безоплатні. Ми маємо все необхідне, щоб дати шанс таким пацієнтам швидко одужати і жити повноцінно, але є головна умова: вчасне виявлення та дисципліна лікування!

                                                                 Сергій ВАСИЛЕНКО,

                                     директор КНП “Хмельницький обласний

                        фтизіопульмонологічний медичний центр” ХОР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.