Світ без туберкульозу
Такий лейтмотив ще однієї зустрічі з подолянами під час заходів, приурочених до Місячника обізнаності населення про хворобу та її вплив на життя мешканців регіону.
Цього разу ми говорили про здоров’я з наймолодшими. Провели лекції для учнів 4 класів про туберкульоз. Юним краянам було цікаво довідатися про давню хворобу – смертельну раніше і виліковну тепер. Адже інфекція вражає не лише дорослих. Упродовж 2024-го взято на облік з діагнозом “туберкульоз” шестеро дітей та троє підлітків, роком раніше таких недужих було 17-ть. Одні заразилися від хворих батьків, інші – через обставини, пов’язані з війною, коли перебували у холодних, вогких та переповнених приміщеннях або тікали з домівок, подалі від обстрілів. Тому так необхідно знати як захиститися від хвороби та чому важливо повсякчас дбати про своє здоров’я.
Туберкульоз – інфекційна недуга, яка передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини. Збудник захворювання – мікобактерія, яку ще називають паличкою Коха, на честь ученого, який виявив цей мікроб, що й досі завдає шкоди людям. Бацилу можна побачити лише під мікроскопом. Вона надзвичайно живуча. Коли хворий на туберкульоз кашляє, чхає, плює чи кидає на тротуар недопалки або послиненими пальцями гортає книгу в бібліотеці, то “випускає на волю” тисячі небезпечних мікобактерій. Ці шкідливі мікроорганізми житимуть на сторінках ще три місяці, а в піску, пилюці чи на тротуарі – до півроку. Водночас бацила боїться прямих сонячних променів, високих температур і речовин, які містять хлор.
Як запобігти туберкульозу? Насамперед, щеплення. Вакцина БЦЖ, яку роблять через пару днів після народження усім немовлятам ще в перинатальному центрі – найкращий захист від хвороби та її ускладнень. Потім потрібно регулярно проходити профілактичні обстеження у сімейного лікаря. І пам’ятати: здоровий спосіб життя – це круто! Тому слід відмовитися від шкідливих звичок – куріння, вживання алкоголю, наркотиків. Завжди дотримуйтеся правил гігієни (частіше мийте руки, носіть за потреби маски), загартовуйте організм (сонце, чисті повітря і вода – наші найкращі друзі), зміцненню імунітету сприятимуть також збалансоване харчування, спорт, фізичні навантаження, повноцінний відпочинок та сон. Усе це – запорука здоров’я, яке маємо берегти змалку!
Діти не тільки уважно слухали, а й малювали власне бачення світу без туберкульозу. Їхні малюнки – це мрія про майбутнє, в якому всі люди здорові. І ми разом робимо кроки до цієї мети!


Дякуємо маленьким художникам за натхнення та позитив! Кожен малюнок – це ще один голос за здорове майбутнє!
Інна ФІНАГЕЄВА,
заступник директора з координації заходів протидії
туберкульозу КНП “ХОФПМЦ” ХОР.