Інвестиції у майбутнє

    7 квітня –Всесвітній день здоров’я. Його девіз у 2025 році – “Здоровий початок життя – запорука благополучного майбутнього!”.

      Вчені застерігають: понад дві третини проблем, пов’язаних із самопочуттям  людини, спричинені неправильним способом життя. Тема цьогорічних заходів актуальна як ніколи. Адже міцне здоров’я майбутніх  батьків до зачаття значно збільшує шанси народити здорову дитину. Можливості сучасної медицини дають змогу пізнати радість материнства навіть тим жінкам, які ще не так давно не могли й мріяти про вагітність і пологи.

     Однак немовлята вкрай вразливі в цей період життя. У них ще не сформована імунна відповідь до багатьох інфекцій. Саме тому уже в перші дні малюкам, у яких немає застережень щодо вакцинації, проводять щеплення, зокрема, проти туберкульозу. Вакцина БЦЖ входить до національного календаря обов’язкових шеплень. Тож, якщо ваш малюк пропустив цю процедуру у перинатальному центрі, потрібно узгодити із сімейним лікарем чи педіатром дату вакцинації. Бо це –захист здоров’я і життя дитини. Особливо у ці складні часи та виклики, зокрема, для інфекційного благополуччя. Щеплення вбереже немовлят від смертельно небезпечних ускладнень туберкульозу.

     Серед клінічних ознак у новонароджених, які потребують обстеження з метою виявлення туберкульозу, фтизіатри відзначають, насамперед, млявість, підвищення (навіть незначне) температури, втрату апетиту і низьку прибавку у вазі. Фахівці нашого центру діляться  досвідом з колегами із первинки щодо алгоритму скринінгу для раннього виявлення захворювання серед дітей. Дуже важливо ретельно формувати та щорічно переглядати у громадах групи ризику з туберкульозу та вчасно обстежувати дітей і дорослих, які лікуються амбулаторно або контактують із недужими. Не забуваємо і про скринінгові анкети для медичного нагляду, динамічне спостереження за групами високого ризику туберкульозу, навчання осіб, які мешкають у домашніх вогнищах ТБ, правилам безпечної поведінки та дотримання вимог інфекційного контролю. Якщо під час огляду у хворих є симптоми та прояви інфекції, лікар розробляє клінічний маршрут пацієнта. За потреби призначає додаткові обстеження.

      КНП “Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр” активно використовує весь спектр необхідних лабораторно-інструментальних досліджень, регламентованих галузевим стандартом у сфері охорони здоров’я. Усі послуги з діагностики та лікування – безоплатні для пацієнта. Саме якісна меддопомога та підтримка пацієнтів на шляху до одужання, співпраця різних гілок системи охорони здоров’я краю посприяли сповільненню темпів зростання захворюваності на туберкульоз. На 52% знижено показники інфікування серед дітей.

      “Щоб закріпити досягнуте, – наголошує директор КНП “Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр” Сергій Василенко, – влада, громади, медицина, бізнес – усі, хто хоче жити у світі, вільному від туберкульозу, мають об’єднати зусилля. Разом вкладати кошти та інвестувати у сучасне медичне обладнання, новітні методи діагностики, що виявляють хворобу на ранніх стадіях; у навчання персоналу, який має працювати за такими стандартами; у підтримку пацієнтів, їх доступ до безперервного лікування та необхідних ліків. Кожна витрачена гривня – це інвестиція у наше здорове майбутнє”.

     День здоров’я – це також чудова нагода для кожного з нас переглянути свій спосіб життя і долучитися до спільних ініціатив на підтримку громадського здоров’я і благополуччя. Почніть з простого: відмовтеся від звичок, які згубно діють на вас і тих, хто поруч. Куріння, алкоголь, шкідлива їжа, злість, образи, негативні емоції – геть із організму. Налаштуйте цей храм тіла і душі на позитив і робіть щоденні кроки назустріч меті. Станьте прикладом для дітей, друзів, знайомих. Рух, дієта, стреси, робота, відпочинок…  Узгодити усі необхідні складові із Абетки гарного самопочуття можна і треба у розмові з лікарем. Аби не зашкодити собі в марафоні за здоров’ям. І, як би важко тепер не було, нагадуйте собі слушну пораду: “діліться своїми почуттями і переживаннями; смійтеся, якщо смішно; плачте, коли болить; кричіть, коли нестерпно і не соромтеся просити допомоги”.

      Один із найвідоміших ескулапів давнини, автор “Книги зцілення” Ібн Сіна (Авіценна), за підручниками якого вивчали медицину в середньовічних університетах, а сам учений лікував правителів азійських держав, філософськи зауважував своїм учням:

“Головним скарбом життя є не землі, що ти їх завоював, не багатства, що їх маєш у скринях… Головним скарбом життя є здоров’я, і, щоб його зберегти, потрібно багато що знати”. Стільки віків минуло, а ніби нині сказано….

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.