Сучасні підходи
Інновації у профілактичному лікуванні туберкульозу забезпечують рівний доступ до ефективної терапії усіх пацієнтів. Європейський тиждень громадського здоров’я: від корисних звичок – до добробуту кожного.
Упродовж чотирьох місяців 2025 року на облік у нашому центрі взято 191 жителя краю. У них діагностовано туберкульоз та призначено необхідне лікування. До того ж, у 51-го хворого зафіксовано рецидив, коли симптоми туберкульозу знову повернулися після лікування. І це негативна тенденція, якщо порівняти з показниками 2024 року (тоді було 30 осіб). Найбільше пацієнтів із ураженням легень (166). Практично у кожного другого – бактеріальна захворюваність, коли людина може заразити тих, з якими контактує. А в кожного шостого – підтверджено деструктивні зміни в легенях. Виявлено також за цей період 28 лікарсько-стійких форм недуги. Фтизіатри призначали протимікробну терапію двом дітям у березні та одному підлітку – у квітні.
Паличка Коха, на жаль, нікуди не зникла і несе загрозу, надто у ці непрості часи. Та попри виклики війни наша служба примножує зусилля у протидії інфекції. Україна не так давно презентувала міжнародним партнерам власний досвід щодо подолання туберкульозу та його лікарсько-стійких форм, зокрема, застосування коротких інноваційних схем терапії відповідно до рекомендацій ВООЗ.
“Застосування сучасних підходів дозволяє зробити профілактику більш ефективною, короткою і доступною, – наголошує завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ МОЗ України Яна Терлеєва”. Важливим кроком до поліпшення діагностики недуги експертка назвала впровадження сучасних шкірних тестів для виявлення туберкульозної інфекції. Вони стануть доступними уже з липня цього року.
Однак культура здоров’я – спільна справа усіх нас. Саме до таких об’єднаних зусиль заради здорового майбутнього закликають фахівці ЦГЗ з нагоди Європейського тижня громадського здоров’я, що стартував 12 травня. Серед ключових рекомендацій, які допоможуть запобігти хворобам і покращити якість життя, насамперед, імунізація. Перевірте у себе та рідних вакцинальний статус і надолужте пропущені щеплення. Це – надійний захист від багатьох інфекцій, зокрема, й туберкульозу. Так само актуальні профілактичні огляди. Звертайтеся до лікаря за перших симптомів та проходьте регулярні скринінги.
До речі, епідемічне благополуччя в регіоні – це відповідальність не лише держави, а й жителів громад. Для протидії інфекційним хворобам (туберкульозу теж) важливі дії кожного. Будьте відповідальними пацієнтами: вживайте ліки лише за призначенням лікаря. У цьому сенсі особливе застереження щодо антибіотиків. Саме невиправдане застосування цих препаратів призвело до розвитку бактерій, стійких до ліків. У фтизіатричній практиці з такими сумними наслідками стикаються щороку десятки хворих. На жаль, є серед них і діти, які заразилися цією складною формою сухот від недужих батьків.
Туберкульоз – це не привид минулого і не хвороба “маргіналів”. Її збудник може роками жити в організмі людини без помітних симптомів. Кожен четвертий хворий має приховану форму недуги. І, якщо зважити на основний шлях передачі мікобактерій – повітряно-крапельний, то в зоні ризику можемо опинитися будь-де. Ніхто не застрахований від цієї проблеми. Але сучасна медицина має усе необхідне для діагностики та лікування хвороби. А інноваційні підходи значно полегшили процес одужання. Якщо кілька років тому лікування тривало до 22-х місяців, то нині достатньо 4 місяці для чутливої форми туберкульозу і до 9-ти – для мультирезистентної.
І найголовніше – туберкульоз виліковний! Якщо виявлений на ранній стадії, то пацієнт швидко одужує. Тому вчасно звертайтеся по медичну допомогу. Усі послуги з діагностики та лікування – безоплатні. Бережіть життя і здоров’я!
Наталія КИЯН,
заступник директора КНП “ХОФПМЦ” ХОР.