Свята, які єднають родини
Ось і грудень за вікном. Останній місяць року несе нам не лише сніги і морози, а й світлі надії. Адже після 22 грудня (дата зимового сонцестояння і найдовшої ночі) сонце уже на весну повертає і відроджує в душі хлібороба тривоги про щедрий політок і новий урожай. А поки земля ще спить і її не можна копати аж до самого Благовіщення (7 квітня), усе вирощене на полях уже зібрано і засипано до комори, тож є час для відпочинку. Напевне, тому на цю пору припадає найбільше святкових днів, які беруть початок від Введення (4 грудня) і завершуються на Стрітення (15 лютого). З особливим трепетом діти і дорослі чекають новорічно-різдвяних свят, які об’єднують родини навколо вічних людських цінностей, дарують надії на мир і благополуччя, несуть світло добра і любові до кожної оселі.
Зимовий цикл українських свят:
4 грудня – Свято Введення (Третя Пречиста)
13 грудня – День Андрія Первозваного
14 грудня – Наума
17 грудня – Варвари
18 грудня – Сави
19 грудня – День Святого Миколая
22 грудня – День святої Анни
25 грудня – Спиридона Сонцеворота
1 січня – Новий рік. Новорічна коляда
2 січня – День святого Гната
13 січня – Меланки (Маланки), Щедрий вечір, щедра кутя
14 січня – Новий старий рік та свято Василя
18 січня – Голодна кутя або Другий Свят-вечір (Голодний Святвечір)
19 січня – Свято Водохреща (Йордан)
20 січня – Івана Хрестителя
29 січня – Петра Вериги.
Через обмеження у зв’язку з пандемією багато подолян запитують: чи не буде локдауну, чи зможуть, як раніше, відвідувати храми і чи не вкраде Covid наше Різдво? Точної відповіді на них поки немає, бо все залежить від самої хвороби, її поширення і дій влади на цю загрозу. Зараз храми відкриті, правда, дотримуємось карантинних приписів, щоб люди не заразилися, сподіваємось, що і в свята віруючі зможуть прийти поклонитися святим іконам, послухати Божественні Літургії, на яких будуть піднесені молитви за здоров’я і мир в Україні. Адже Господь дарує нам дива. Небеса послали світові Ісуса Христа, щоб ми вірили і виконували його заповіти, не збивалися з праведного шляху, не грішили, не робили зла, берегли слабших, допомагали знедоленим. І піст, який триватиме до 7 січня, чудова нагода для кожного щиро помолитися, очиститись від скверни, забути і простити образи, наповнити душу добром і милосердям.
Віряни різних конфесій сприймають Різдво Христове, як символ світла, злагоди та любові до ближнього. Різдвяні свята – найдовші і найвеселіші – спонукають до взаєморозуміння і єдності задля благополуччя країни і кожної родини. Нехай тепло різдвяної свічки зігріває серця упродовж усього року! Миру і Божої благодаті в кожен дім!
Протоієрей Олександр,
настоятель храму святого Амфілохія Почаївського.